Tradicinių pirčių įrengimas ir jų tipai

Tradicinių pirčių įrengimas ir jų tipai

Sukurta: 2019-01-24 Skaitė: 2594

Lietuvoje įmonės siūlo platų pirčių rūšių pasirinkimą. Kartais galima net pasiklysti tokiame asortimente. Jei vieną savaitę norisi naujos ir modernios pirties, tai kitą gali atrodyti, kad geriausias sprendimas – senosios tradicijos. Visa tai gali sukelti daug problemų ir keblumų. Juk pirčių įrengimas nėra kažkas tokio paprasto, ką galėtume keisti kas mėnesį. Neskaitant dar ir to, kad reikia investuoti nemažai finansų projektavimui, įrengimui bei išlaikymui.

Tai gi, nuo ko pradėti ir ką pasirinkti? Visų pirmiausia, reikėtų turėti aiškią viziją kokios rūšies ir dydžio norisi pirties, bei kokią galite sau leisti. Kai jau tiksliai apsisprendėte kokia turi būti pirtis ar sauna, pats laikas galvoti apie pirčių įrengimą ir kitas detales.

Kad būtų lengviau apsispręsti, pirtis galima sugrupuoti į:

 • Medines
 • Garines
 • Turkiškas

 

Pirties įrengimas ir planavimas

 

Nesvarbu, kokios rūšies pirtį pasirinksite, ar tai bus moderni, ar tradicinė – pirčių įrengimas pareikalaus daug patirties ir žinių. Pirčių įrengimas turi būti aktualus dar tik planuojant pirtį. Kodėl? Paprasčiausiai  todėl, kad toks statinys yra visas patalpų kompleksas, kuriam priklauso pirtis, priešpirtis, dušas, tualetas, persirengimo kambarys ir pagalbinės patalpos, gali būti ir kitos patalpos. Tai gi, visos pirtys turi turėti gerą ventiliaciją bei vandens nuotekų kanalizaciją.

Pirčių įrengimas labai priklauso nuo to, kokią sumą esame pasiruošę investuoti Kaip bebūtų, projekto kaina yra vienas aktualiausių klausimų. Nuo to priklauso kokio dydžio pirtį įrengsime, kokios kokybės bus įranga, apdaila bei aksesuarai.

Žmonės, svarstantys apie pirčių įrengimą, paprastai domisi pirties įranga, apdaila, verta pasidomėti ir ilgalaikės eksploatacijos išlaidomis, priežiūra bei renovacija. Geri pirties meistrai į visus šiuos klausimus atsakys profesionaliai ir suprantamai. Žinoma, jie visada padės apsispręsti ir patars.

 

Pirčių įrengimas

 

Kaip atrodo tradicinė turkiška pirtis?

 

Pastaruoju metu Lietuvoje vis labiau populiarėja turkiška pirtis. Tai rytietiškos pirtys, kurios labiausiai paplitusios šiltesnio klimato šalyse. Turkiška pirtis dar vadinama hamam.

Tikra tradicinė turkiška pirtis – tai labai dideli pastatai iš akmens, kuriuos puošia kupolai. Pirties viduje, paprastai, gausu dekoracijų, kolonų bei fontanų. Tradicinių turkiškų pirčių įrengimas būna be garo generatorių. Tokių pirčių įrengimas suplanuotas taip, kad 100 proc. drėgmė ir 55° – 60° C temperatūra išgaunama nuolat šlakstant vandeniu gultus ir sienas. Šioje pirtyje šyla grindys, sienos ir gultai.

Tradicinių turkiškų pirčių įrengimas yra toks, kad procedūra prasidėtų nuo persirengimo kambario, kuriame  palaikoma 28° – 35° C temperatūra. Iš šios patalpos einama į erdvią patalpą, kurioje sustatyti akmeniniai gultai, o iš jos pereinama į garinę patalpą. Turkiškų pirčių įrengimas suprojektuotas taip, kad po visų kaitinimosi procedūrų, būtų galima ilsėtis poilsio kambaryje. Šiais laikai turkiškų pirčių įrengimas modernizuotas ir ne visada atitinka tradicinę. Tačiau jų nauda ne ką mažesnė.

 

Tradicinių garinių pirčių įrengimas

 

Tikrųjų garinių pirčių įrengimas suprojektuotas su garo generatoriais. Tai esminis skirtumas tarp turkiškos ir garinės pirties. Garo generatoriaus dėka garai patenka į garinės pirties patalpą. Šios pirties visi paviršiai yra šildomi. Garinių pirčių įrengimas yra prabangus, naudojama keramika, marmuras, puošnus apšvietimas. Garinių pirčių įrengimas galimas bet kurioje pastato vietoje, tik svarbu, kad šalia garinės patalpos būtų atskira patalpa, kurioje yra sumontuota garinės pirties įranga. Pastebėta, kad dažniausiai garinės pirtys įrengiamos viešuose vietose.

Kokia įranga reikalinga garinių pirčių įrengimui? Tikra garinė pirtis neįsivaizduojama be šių elementų:

 • Garo generatorius
 • Šviesos projektorius
 • Aromatų dozatorius
 • Santechninis ir pirties elektros valdymo mazgas
 • Ventiliacijos sistema
 • Gultai
 • Pirties gultų, grindų, sienų šildymo sistema

Garinių pirčių įrengimas suprojektuotas taip, kad paviršiai būtų šildomi arba termofikaciniu, arba elektriniu šildymu. Technologijų dėka, garinių pirčių įrengimas yra paprastas ir greitas, o jomis naudotis labai patogu. Siekiant garinėje pirtyje sukurti malonų klimatą, vis dažniau atsisakoma naudoti betoną, plytas ir panašias medžiagas ir pasirenkamas armuotas polistirenas. Tiek vienos, tiek kitos medžiagos puikiai tinka garinių pirčių įrengimui. Kurias pasirinkti yra kiekvieno žmogus asmeninis pasirinkimas.

 

Medinių pirčių įrengimas

 

Medinės pirtys yra skirstomos į kelias rūšys:

 • Tradicinės suomiškos (sauna)
 • Tradicinės rusiškos (bania)
 • Infraraudonųjų spindulių
 • Kombinuotos

Vis gi, seniausios ir savo gilias tradicijas turi suomiškos ir rusiškos pirtys. Tai yra šių šalių kultūros dalis, kuri išplito ir po kitas šalis. Tradicinės suomiškos ir rusiškos pirtys yra statomos tik medinės. Šių pirčių įrengimas yra gana panašus – uždara patalpa šildoma krosnimi su akmenimis, ant kurių pilamas vanduo.

Suomiškos pirties patalpa įkaitinama iki 90° – 100° C ir daugiau, o drėgmė tik 5-10%. Suomiškoje pirtyje nenaudojamos vantos, neatskiriama rusiškų pirčių dalis. Tradicinė rusiška pirtis – tai daug karštų garų ir vantos.

Šiais laikais vis labiau populiarėja infraraudonųjų spindulių pirtys. Jos idealiai tinka vaikams ir suaugusiems, kurie nemėgsta ar negali kaitintis karštose pirtyse. Infraraudonųjų pirčių įrengimas nesudėtingas, turbūt, net gi pats paprasčiausias. Kadangi infraraudonieji spinduliai nesušildo oro, o spindulius perduoda tiesiogiai žmogaus kūnui, tai tokių pirčių įrengimas labai patogus ne tik name, bet ir mažuose butuose. Šiuo atveju, užtenka turėti nedidelę infraraudonųjų spindulių kabiną.

 

Jeigu tvirtai apsisprendėte, kad jums reikia pirties, kreipkitės į šios srities specialistus, kuriems pirčių įrengimas yra kasdienybė. Jie ne tik pastatys kokybišką ir gerą pirtį, bet ir pakonsultuos, padės apsispręsti iškilusiais klausimais bei patars. Pirčių įrengimas su profesionalų pagaba, sutaupys jums laiko ir išvengsite klaidų, kurios gali kilti dėl specifinių žinių trūkumo.