Pirties mediena – pirties dailylentės

Pirties mediena – pirties dailylentės

Sukurta: 2018-11-28 Skaitė: 1497

Jeigu norite pirtyje įsirengti jaukią, saugią ir nekenksmingą aplinką, geriausia yra naudoti natūralias medžiagas - pirties mediena bei pirties dailylentės, būtinai turi būti tik natūralios. Jeigu jums nėra svarbu saugumas arba to nesureikšminate, galima naudoti ir kitas medžiagas. Pirties mediena yra visiškai ekologiška, švari ir „kvėpuojanti“ medžiaga. Kaitinama ji gamina naudingas natūralias medžiagas ir užpildo pirties patalpą savo maloniu aromatu. Pirties dailylentės iš medienos užtikrina pirties procedūrų saugumą, nes jos apsaugo odą nuo nudegimų. Kiti pirties medienos privalumai:

 

estetinė išvaizda;
lengva priežiūra;
gana aukštas temperatūros ir drėgmės atsparumas ekstremalioms sąlygoms (priklausomai nuo konkretaus medžio tipo).

Optimaliausia pirties mediena garinei patalpai

Geriausiai vertinamos pirties dailylentės yra tos, kurios pagamintos iš kietmedžio. Ekspertai nerekomenduoja naudoti iš spygliuočių medienos pagamintas pirties dailylentes. Kadangi jos .  išskiria per daug dervų ir netoleruoja temperatūros bei drėgmės pokyčių.  Tačiau, geriausia pirties mediena vidaus sienų apdailai, baldams ir garų kambario reikmenims laikoma kedru. Pagrindiniai kedro medienos privalumai:
pirties dailylentės pagamintos iš kedro atrodo gražiai, pirčiai suteikia solidžią aplinką;
lengvai apdorojama;
kedro pirties dailylentės atsparios drėgmei;
kedro pirties dailylentės pasižymi atsparumu deformacijai ir išdžiūvimui, temperatūros pokyčiams, grybų ir pelėsių poveikiui;
kedro pirties mediena  yra patvari.
Be to, kedro pirties mediena, kai yra šildoma, išskiria eterinius aliejus ir dervas, kurios teigiamai veikia žmogaus organizmą.
Kita pirties mediena, jos rūšys ir savybės:
Pirties mediena iš liepos. Turi mažą šiluminę galią, o tai prisideda prie greito garų kambario įšildymo. Liepos pirties dailylentės yra patvarios, lengvai nesulaužomos, neišskiria dervų, yra gražios spalvos ir skleidžia malonų aromatą.
Pirties mediena iš drebulės. Minkšta, lengvai prieinama, palyginti nebrangi medžiaga pirčiai. Trūkumai: su laiku tamsėja, linkusi į medžių ligas.
Pirties mediena iš afrikos ąžuolo abači. Lengva, tvirta, karščiui atspari medžiaga be mazgų, neišskiria dervų. Trūkumas: abači pirties dailylentės ir kita pirties mediena yra ganėtinai brangi.
Pirties mediena iš pušies. Pirties medienai tinka mediena tik iš šiaurinių regionų su nedideliu kiekiu dervingų medžiagų. Pagrindinės teigiamos savybės: maža kaina, paprastas apdorojimas. Tinkamas medžio džiovinimas pašalina deformacijos pavojų. Pagrindinis trūkumas: mažas atsparumas skilimui. Pušų gaminiuose aktyviai vystosi grybai ir įvairūs mikroorganizmai. 
Pirties mediena iš ąžuolo. Ši pirties mediena turi unikalią jėgą, atsparumą aukštai temperatūrai ir drėgmei, tačiau ji paprastai naudojama kaip apdailos medžiaga. Ąžuolo mediena retai naudojama grindjuostėms, dėl didelio svorio, perdirbimo sudėtingumo, yra tendencijos įtrūkti esant temperatūrų skirtumui.
Įrengus pirtį, geriausia nenaudoti jokios dangos, kaip lakai ar dažai. Tai neleidžia pirties medienai natūraliai absorbuoti drėgmės. Be to, bet kokia dažyta danga kaitinama išskiria medžiagas, kurios yra pavojingos žmogaus organizmui.
Renkantis pirties medieną, būtina prisiminti, jog privaloma atsižvelgti į šias pagrindines medienos savybes:
Atsparumą drėgmei arba higroskopiškumo laipsnį, kuris labiausiai priklauso nuo tankio;
Mechaninis stiprumas;
Tendencija deformuotis džiovinant;
Kenksmingų dervų buvimą arba kiekį. Tai ypač svarbu garų pirtyje, kur, esant aukštai temperatūrai, medžio dalelės patenka į orą ir yra įkvepiamos žmogaus. Šiuo požiūriu kai kurie spygliuočiai, kuriuose yra daug dervų, kelia pavojų žmogaus organizmui.

Pirties mediena garinės patalpos grindims

Be medienos pasirinkimo svarbų vaidmenį atlieka ir kitos savybės. Visų pirma būtina atsižvelgti į kokybės rodiklius:
Sunertos pirties dailylentės grindims. Pirties grindims galima naudoti įprastas ar suneriamas pirties dailylentes. Suneriamos pirties dailylentės iš vienos pusės turi išilginį smaigalį, o iš kitos - atitinkamą griovelį. Naudojant tokias dailylentes, yra numatyta užrakto jungtis, kuri leidžia tvirtai pritvirtinti ir išlyginti grindų dangą. Natūralu, kad profiliuotos pirties dailylentės yra brangesnės, tačiau grindų kokybė gerokai padidėja.
Drėgmė. Labai svarbus bet kokios pirties medienos parametras yra medžiagos likutinės drėgmės buvimas. Grindims turi būti naudojama tik gerai išdžiovinta pirties mediena, t. y. su minimalia drėgme. Drėgna pirties mediena deformuojasi džiovinant, dėl to susidaro nelygus paviršius. Optimali drėgmės vertė laikoma 7 - 9 %, bent jau ne daugiau kaip 12 - 13 %.
Matmenys. Pirties grindų plokštės storis užtikrina jų mechaninį stiprumą. Iš esmės tai priklauso nuo medienos savybių. Taigi, naudojant ąžuolo plokštes, pakanka 20 - 25 mm storio, vienodo stiprumo užtikrinimui reikalingos 40 - 45 mm storio pirties dailylentės iš pušies. Dažniausiai naudojama lenta yra 10 cm pločio. Jei naudojate gerai išdžiovintą pirties medieną, galite ramiai rinktis 17 - 20 cm pločio medieną.

Pirties mediena grindims, jos ypatybės

Grindų kokybė pirtyje ir jų patikimumas priklauso nuo tokių niuansų:
Aklimatizacija. Jei pirties grindis ketinate iškloti pirties mediena, nepriklausomai nuo medienos rūšies, rekomenduojama, kad lentoms būtų leidžiama prisitaikyti prie sąlygų, kuriose jos bus. Pirties mediena turėtų būti palikta 3 - 5 dienoms toje patalpoje.
Tvirtinimo būdas. Įprastai pirties mediena tvirtinama prie rąstų su vinimis arba varžtais. Tvirtinimo elementai su galvutėmis būtinai įterpiami į medieną. Plačios pirties dailylentės (daugiau nei 14 - 15 cm) turi būti papildomai sutvirtinamos viduryje.
Apdirbimas. Bet kokia pirties mediena, net maumedis ar ąžuolas, reikalauja impregnavimo specialiu antiseptiku, kad neatsirastų gyvybiškai pavojingų grybelių ir kitų mikroorganizmų, kurie sukelia sveikatos problemas. Visa pirties mediena ir jos dalys turi būti impregnuotos - gultai, atramos, sienos ir grindų dailylentės.
Svarbu pasirinkti tinkamą pirties medienos rūšį ir teisingai atlikti visus parengiamuosius darbus. Tinkamai atlikdami visus darbus, pirties mediena bei pirties dailylentės gali tarnauti ilgą laiką net ekstremaliomis garų kambario sąlygomis.