Pirties mediena – kedras ir jo savybės

Pirties mediena – kedras ir jo savybės

Sukurta: 2018-10-24 Skaitė: 1313

Kedras nors ir viena iš brangiausių medienos rūšių, tačiau idealiai tinka naudoti kaip pirties medieną. Renkantis pirties medieną svarbiausios savybės, į kurias reikėtų atsižvelgti tai, stiprumas, vidutinis džiovintos medienos masė, susitraukimas sąnaudos ir toksiškumas. Medienos toksiškumas yra lemiamas daugeliui klientų, kurie ketina statyti pirtį. Dauguma žmonių ieško būdų, kaip atsikratyti kenksmingų medžiagų ir toksinų kasdieniame metropolio gyvenime. Todėl, kai šildomasi pirtyje, mediena neturėtų išskirti kenksmingų medžiagų, alergenų ir toksinų, taip pat negalima išgarinti įvairių dervų, kurios taip pat gali turėti neigiamą poveikį žmogaus organizmui.

Medžio masė taip pat yra svarbus veiksnys, į kurį reikėtų atsižvelgti statant sauną. Didelis svoris lemia dizaino sudėtingumą ir papildomus sunkumus surenkant pirtį. Papildomoms medžiagoms ir įrangai gali prireikti papildomo svorio išlaikymo, dėl to gali padidėti galutinė pirties kaina.

Svarbu paminėti apie susitraukimą, ši charakteristika leis mums suvokti, kaip senėjimo procese elgsis prties ar saunos apdailos medžiaga. Kaip deformuosis mediena nuolatinės temperatūros įtakos metu per ilgą laiką.

Stiprumas yra labai svarbus veiksnys. Nei vienas nenori, kad medinės pirties struktūros susilpnėtų ar per laiką net įlūžtų dėl per didelio svorio.

Pjautinės medienos kaina taip pat dažnai yra svarbi savybė, nes apdailos medžiagų pasirinkimas taip pat turėtų būti grindžiamas jo finansinėmis galimybėmis, galbūt ieškant kompromisinio sprendimo tarp kitų medienos savybių.

Saunos ar pirties lentos turėtų būti pagamintos iš atsparių ir aplinkai nekenksmingų medžiagų, kurios neišskirtų nemalonių kvapų ar kenksmingų medžiagų. Štai kodėl tinkamiausia medžiaga yra mediena. Daugybė jos rūšių tinka gaminti pirties ir saunos lentoms, bet dabar mes kalbėsime konkrečiai apie kedro medieną.

Dėl to, kad kedras, kuris yra spygliuočių medis, gamina dervą, kedro pirties mediena turi būti pagaminta išankstiniu būdu, t.y. visiškai pašalinti visas dervines medžiagas. Tačiau išlieka natūralios medienos kvapas, kuris laikomas svarbiausiu kedro pranašumu tarp pirties mėgėjų. Todėl kedro pirties mediena, taip pat suteiks papildomą gydomąjį aromaterapijos seansą, nes jis išskiria sveikas, naudingas medžiagas ir nuostabų aromatą.

Kedras idealiai tinka apdailai kambariuose, kurie paprastai yra gana didelis drėgnumas ir temperatūra, tad pirties mediena nėra išimtis. Kedras yra labai atsparus puvimui, turi nuostabų patvarumą ir unikalią paties medžio struktūrą. Galite būti tikri - šios medienos lentos atrodys puikiai jūsų pirtyje ar saunoje.

Kedras padės greitai atsikratyti nuovargio ir atstatyti protinę jėgą, nes kai jis šildomas, išsiskiria naudingi eteriniai aliejai. Atsipalaidavę prie tokios medienos, ilgam užpildysite kūną energija, taip pat galėsite sustiprinti imuninę sistemą. Kedro lentos yra stiprios, stabilios, taip pat atsparios ugniai, o tai yra svarbu lankantis pirtyse. Kedras yra gana brangus, bet kaina gali skirtis priklausomai nuo medienos rūšies. Pasirinkite kedrą ir nesigailėsite, nes jis puikiai atlaikys rusiškai pirčiai būdingus temperatūros ir drėgmės svyravimus.

Kedras, jo privalumai ir trūkumai

Kedro savybės:

 • Kedras turi rausvai rudą su rausva spalva šerdį, dažnai su dryžuotomis ir atsitiktinėmis juostomis tamsiai raudonos ir rudos spalvų. Jaunas medis yra blyškiai gelsvai baltos spalvos ir ne visada ryškiai atskirtas nuo pagrindo. Dėl to, kad kedras turi plačią spalvų įvairovę, apdailos interjerai atrodo gyvi ir unikalūs. Beto, galima derinti su kitomis medžių rūšimis.
 • Kedras gali užaugti iki 50-60 m aukščio ir 2-4 m pločio.
 • Kedras išsiskiria puikiomis dezinfekuojančiomis savybėmis. Įdomu tai, kad kedrų miškai yra gana sterilūs. Pvz., kedryno kubiniame metre oro galima aptikti apie 200 – 300 įvairių bakterijų kolonijų. Kai tuo tarpu operacinėje net 500 – 700.
 • Kedro medienos džiovinimas yra patentuotas. Ji džiovinama specialiose krosnyse, kurių dėka medienoje esanti drėgmė sumažinama taip, kad kedras neišsikraipo, nesusitraukia ir kitaip nesideformuoja. Tačiau po procedūros kedro medienoje išlieka vertingi ir kvapnūs aliejai bei medžiagos.
 • Kedras yra naudojimas prabangiai išorinei ir vidinei apdailai, brangių valčių statybai, dėžių, spintelių ir muzikos instrumentų gamybai.

Pirties mediena kedras, kokie privalumai

 • Vidutinė sauso kedro medienos masė yra 370 kg/ m3. Kai tuo tarpu pvz., liepos – 415 kg/m3. Tai reiškia, kad kedras tinka sudėtingesniai apdailai, nes mediena gana lengva, tad neiškils sunkumų surenkant pirtį ar sauną.
 • Kedras itin atsparus dėvėjimuisi, mediena patvari, nesiraito ir taip pat, neblogai atbaido nuo vabzdžių.
 • Kedras lengvai apdirbamas rankomis, nors dėl minkštumo gali susidaryti įbrėžimai.
 • Skleidžia stiprų, natūralų ir maloniai raminantį kvapą.
 • Esant aukštai temperatūrai, neišskleidžia dervų.
 • Puikiai atspindi šilumos spindulius, kas yra tiesiog būtina pirtyse.
 • Kedras yra netoksiška pirties mediena, tačiau labai retais atvejais gali sukelti alergines reakcijas akims ir kvėpavimo sistemoms.
 • Dėl mažo kedro medienos tankio, ji turi puikias izoliacines savybes. Kedras slopina garso perdavimą, todėl gali būti naudojamas tam, kad sumažintų triukšmą arba izoliuotų tam tikrose patalpose.

 

Pirties mediena kedras, kokie būtų trūkumai

 • Kedro kietumas (pagal Jank skalę) siekia tik 158 kg. O tai visai nedaug, palyginus kad ir su ta pačia liepa, kurios kietumas 185 kg. Tačiau bendrai paėmus, kedras yra tvirta ir kieta pirties mediena.
 • Metalinė techninė įranga gali išblukinti arba palikti dėmes ant medienos. Ypač esant drėgmei.
 • Kaina yra gana didelė.

Tai gi, rinktis pirties medieną kedrą yra pakankamai aspektų. Ši mediena tikrai labai patraukli ir tinkama pirtims. Tačiau, žinoma, kaip ir kitos medienos rūšys turi savų pliusų bei minusų.

Nors pasaulis nuolat tobulėja ir keičiasi, tradicijos visada bus paklausios. Vienas iš ryškiausių tradicijų yra mūsų šalies maudymosi kultūra. Žmonės tikrai labai mėgsta pirtis ir vis dar mielai renkasi tradicines, medines pirtis.