Pirties ABC – dažniausiai kylantys klausimai

Pirties ABC – dažniausiai kylantys klausimai

Sukurta: 2019-06-03 Skaitė: 88367

Pirties ABC – tai glausta informacija apie pirtis, naudojimąsi ja ir apie kitus žmonėms aktualius klausimus, kurie susiję su pirtimis ir saunomis.

Juk kiekvienas žmogus, kuris neturi patirties ar žinių tam tikroje srityje, visada ieško atsakymų į iškilusius klausimus. Šiuo atveju taip pat, pradėjus domėtis pirtimis atsiranda įvairių klausimų, į juos padės atsakyti pirties ABC. Kadangi pradedančiųjų klausimai gana panašūs, juos galima susisteminti ir pateikti glaustai bei aiškiai, kad kiekvienas suprastų kas ir kaip. Pirties ABC atsakys į klausimus nuo gaminio informacijos iki higienos, geros saunos erdvės, poreikių ir t. t.

Koks skirtumas tarp pirties ir infraraudonųjų spindulių kabinos? 

Pirties ABC pradėsime nuo klausimo kuo skiriasi paprasta pirtis nuo infraraudonųjų spindulių kabinos. Iš esmės jų panašumas tik tas, kad jose kūnas kaista, tačiau skirtumų tikrai yra pakankamai.

Pirtyje orą šildo krosnis ir pasiekiama patalpos temperatūrą nuo 60° iki 105° C. Šiltas oras šildo kūną, ir kuo ilgiau būnama garinėje patalpoje, tuo daugiau kūnas sugeria šilumos ir žmogus prakaituoja, nes kūno temperatūra šiek tiek pakyla.

Infraraudonųjų spindulių kabinos veikia kitokiu principu. Čia trumpųjų bangų lempos tiesiogiai šildo odą ir taip kaitiną kūną, o patalpos temperatūra padidės tik iki maždaug 35° C. Po tokios pirties geriausia pirma atvėsti, kol kūnas vėl bus apie 37° C, sekantį kartą naudojantis infraraudonųjų spindulių kabina galima iš karto eiti į dušą ir nereikia atvėsti.

Taigi, pirtis daugiau skirta atsipalaidavimui, odos valymui ir atsparumui gerinti, o trumpųjų bangų infraraudonųjų spindulių kabina labiau padeda sergantiems reumatu bei raumenų atpalaidavimui.

Ar pirtims reikia daug energijos?

Pirties ABC jums atsakys - nebūtinai. Mažose kabinose <4 m3 galima įdėti 220 voltų krosnelę. Apytiksliai galima sakyti, kad 0,3-1 kW šilumos galios reikia vienam m3 saunos tūriui.

Kiek laiko tarnauja pirtis?

Gana dažnai kylantis klausimas tiems, kurie planuoja įsirengti pirtį ir galvoja ar iš viso verta. Pirties ABC sako, kad pirties tarnavimo laikas priklauso nuo naudojamų medžiagų kokybės, saunos konstrukcijos ir naudojimo intensyvumo. Kokybiškos pirtys gali būti lengvai naudojamos 20–25 metus asmeniniam naudojimui ar net dar ilgiau.

Jei sauna naudojama intensyviau, laikas bus trumpesnis. Dažnai pirtį galima atnaujinti nauju interjeru ir naujomis vidaus sienų ir lubų lentomis. „Pigiai / nebrangiai“ pastatytos pirtys niekada to nepasieks ir bus sudėtinga jas atnaujinti.

Kokia priežiūra reikalinga pirtims?

Turbūt ne tik pirties ABC, bet ir kiekvienas gali pripažinti, kad pirmiausia pirtis turi būti švari. Ir štai dar keletas patarimų, į ką reikia atkreipti dėmesį, kad pirties patalpa atliktų savo funkciją nepriekaištingai:

Durų sandarikliai turi būti geros būklės, kad šiluma neišeitų iš patalpos. Kai tik jie sugenda, turi būti pakeisti.

Pirties akmenys kasmet turi būti išimami iš krosnies ir susidėvėję akmenys pakeičiami, o kartą per 5 metus geriausia pakeisti visus akmenis. Kasdien naudojamose pirtyse jie keičiama kas 3 mėnesius ir kasmet.

Gultai turi būti kieti ir jų konstrukcija turi būti labai geros būklės. Jei ne, jie turi būti pakeisti.

Infraraudonųjų spindulių ir elektrinių krosnių kasmet turi būti patikrintos lempos ir laidai.

Kaip išlaikyti švarią pirties patalpą?

Pirties ABC nepataria grindis plauti su vandens žarna. Purškiamas vanduo užpils medieną ir (arba) krosnį, vanduo gali likti. Todėl geriausia valyti šluoste ir valymo priemone su dezinfekavimo priemone ir specialiu pirties valikliu. Taip pat valomi plastikiniai ar mediniai pirties kilimėliai.

Dėl atviros konstrukcijos neįmanoma išvalyti suolų, atlošų ir galvos atramų, drėgmė pateks giliai į poras. Norėdami to išvengti, privalome apsaugoti pirtis, naudodami gerus vonios rankšluosčius, kurie gerai sugeria prakaitą. Tačiau taip pat galima mediena ištepti specialia alyva. Parafino alyva neleis drėgmei patekti į medieną ir ji turėtų būti naudojama bent kartą per metus.

Kiek laiko užtrunka, kol pirties temperatūra įkaista iki reikiamos?

Priklausomai nuo pirties kokybės, izoliacijos, naudojamų medžiagų ir krosnelės galios, pirtis turėtų būti paruošta maždaug po 30 minučių. Tai priklauso nuo medienos tipo ir storio; kuo didesnis medienos tankis, tuo daugiau šilumos mediena išlaikys. Viena vertus, tai padidins šildymo laiką, todėl temperatūra išliks labai pastovi.

Plona mediena (<16 mm) ir (arba) mažas medienos tankis leis patalpai greitai įšilti ir atvėsti. Masyvi mediena (> 22mm) užtruks ilgą laiką, kol įšils, tai yra pliusas profesionalioms pirtims, bet minusas privačioms.

Tas pats pasakytina apie pirties akmenų kiekį ant krosnies; kuo daugiau akmenų, tuo ilgesnis įšildymo laikas. Paprastai apie 9-12 kg yra pakankama privačioms saunoms. Profesionaliose pirtyse gali būti daug daugiau.

Kokia ideali pirties temperatūra?

Pirties ABC atsakys paprastai - kiekvienam asmeniui skirtingai. Reguliariai naudojant pirtį kiekvienas suranda savo idealią temperatūrą. Kartu su drėgnumu ar be. Esant žemai drėgmei, galima lengviau toleruoti aukštesnę temperatūrą.

Sėdėdami ar gulėdami ant aukšto ar žemo gulto pirtyje susiduriame su skirtingomis temperatūromis. Kuo aukščiau, tuo didesnė jaučiama temperatūra. Pirties patalpoje kūno temperatūra šiek tiek pakils iki maždaug 38° C. Paskirstydamas kraują ir prakaituodamas, kūnas bandys atsikratyti šios šilumos ir grįžti į normalią maždaug 37° C temperatūrą.

Kuo lengviau atsipalaiduosite pirtyje, tuo geriau kūnas atlaikys aukštą temperatūrą. Pavyzdžiui, vienas žmogus mėgsta karštą ir sausą pirtį, o kitas - šiek tiek švelnesnę ir drėgnesnę. 

Ar pirtis padidina natūralų atsparumą?

Taip, kiekvieną savaitę naudojant pirtį labai padidėja organizmo atsparumas. Temperatūros pokyčiai sutvirtina kūną. Prakaitavimas pašalina kūno toksinus, todėl geriau atlaikomos įvairios ligos.

Ar pirties naudojimas padeda numesti svorį?

Pirties ABC atsako, kad tikrai ne - tai visiškas mitas. Pirtyje prarasime daug drėgmės, bet po pirties tai papildysime geriamuoju vandeniu ir (arba) vaisių sultimis. Taip bus užtikrinta, kad kūnui reikalinga drėgmė būtų atkurta. Jeigu bandysite pasisverti po pirties, matysite mažesnį svorį, bet netrukus svoris vėl grįš. Svorį galima numesti deginant riebalus su gera fizine veikla bei mankšta, atkreipiant dėmesį į valgymo įpročius.